تبلیغات
مهربان و شجاع - زندگی در یك دنیای رنگارنگ
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : REZA deylami
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهربان و شجاع
....
زندگی در یك دنیای رنگارنگ خیالی كه در آن همه‌آرزوها و خواسته‌ها دست یافتنی هستند، چقدر لذت بخش است . . . ! دنیایی كه در آن همه شادند، همه خوش خلق و پرانرژی و در آن زیبایی ها،زیباترندوتاعمق وجود انسان نفوذ می‌كنند.

اما ناگهان دراوج لذت وسرمستی همه‌چیزتاریك وخاموش می‌شود،نابود می‌شود گویا آنچه دیده‌ای رویایی و حالا كابوسی بیش نبوده است.

تو، افسرده، گنگ و ناتوان بر برهوت دنیای خیالی خویش ایستاده‌ای و حتی دریغ از قطره اشكی كه بر گورستان آروزهای بر باد رفته بتوان ریخت ...
یك روانشناس مركز مشاوره دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران می‌گوید:
به‌طوركلی هیچ ماده‌شیمیایی دراصل خوب و یابدنیست و این بستگی به استفاده‌ای دارد كه از آن می‌كنیم.

خانم "مریم رامشت" ، در نشستی با خبرنگار گروه اخبار اجتماعی ایرنا معتقد است: بسیاری از داروها اگر در موقع مناسب استفاده شود، نتیجه نجات بخشی دارد، لیكن در اثر سوء مصرف مضرات زیادی خواهد داشت.

به گفته‌او، داروهای محرك روانی نیز در پزشكی برای موارد متعددی درمان بخش است.

برای مثال در برخی از اختلالات كودكان بیش فعال، كاهش تمركز، بیماری ناركوپسی و ... استفاده از این داروها نه تنها ضرری ندارد، بلكه نجات بخش است.

به‌طور كلی موادی كه مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند، به دو دسته محرك و مخدر تقسیم می‌شوند.

رامشت می‌گوید : آمفتامین ها(‪ ،(Amphetamin‬جزو این دسته از مواد هستند كه اولین بار در لابراتوار به‌شكل(‪ (Dextyro Amphetamin‬ساخته شدند كه اثرات درمانی خاصی داشتند، خصوصا در درمان افسردگی‌های ناشی از كهولت، استفاده از این دارو علاوه برآن كه خلق را بالا برده و باعث افزایش انرژی می‌شد، در كاهش اشتهانیز اثر گذاشته‌وبرای درمان چاقی نیزمورد استفاده قرار می‌گرفت.

این گروه از داروها روی برخی از گیرنده‌های مغز به نام "دوپامین" (‪ (Dopamine‬اثر می‌گذارد.

این گیرنده‌ها از واسطه‌های اصلی شیمیایی مغز محسوب می‌شوند كه افزایش آنها باعث تحریك و انرژی زیاد و كاهش آنها منجر به كندی و افسردگی در فرد می شود.

وی گفت : در واقع آمفتامین با تحریك گیرنده‌های شیمیایی مغز منجر به افزایش انرژی ، افزایش خلق و بالا رفتن اعتماد به نفس در انسان می‌شود و حتی در داروهای دوپینگ هم یكی از انواع این ماده مورد استفاده قرار می گیرد.

داروهایی كه سیستم دو پامینی مغزرافعال می‌كنند،علایمی شبیه به افزایش خود به خودی دوپامین را در فرد ایجاد می‌كنند و دارای علایم جسمی و روانی دیگری نیز می‌باشند مانند: احساس انرژی زیاد، بالارفتن خلق ، هیجان بسیار زیاد ، پرحرفی ، بیش فعالی ، اضطراب ، خشكی دهان و بینی ، بازشدن مردمك ، بالارفتن فشار خون و ضربان قلب ، ازدست دادن آب بدن و ایجاد توهمات شنوایی ، بینایی و لامسه.

این روانشناس در مورد داروهای خیابانی (اكستازی)، می‌گوید: داروهای خیابانی (‪ (Metamphetamin‬به طور مصنوعی و غیر مجاز در لابراتوارها ساخته و فروخته می‌شوند كه از جمله آن قرص‌های شادی آوری است كه به نام اكستازی، خلسه، شیشه، یاشابو، آدم، حوا و یخ ( در آمریكا) معروف هستند.

خانم رامشت افزود: قرص اكستازی (‪ ،(Ecstasy‬به معنای لذت یا شادی عمیق بر خلاف نامش داروی مفید نبوده و از دهه هشتاد دراروپا غیر قانونی و ممنوع اعلام شد.

وی توضیح داد: قرص اكستسی كه‌نام‌علمی‌اش "‪ ،"MDMA‬و از مشتقات آمفتامین می باشد، در سال ‪ ۱۹۱۴‬برای اولین بار توسط شركت داروسازی آلمان تولید شد.

در آن زمان متخصصان امیدوار بودند كه‌بتوانندازاین قرص استفاده درمانی زیاد بكنند.

این قرص در چند دهه مورد استفاده قرار گرفته است، اما به دلیل عوارض زیادی كه بر جای گذاشت به طور كلی مصرفش ممنوع شد تا اینكه بار دیگر در دهه ‪ ۱۹۸۰‬میلادی مصرف آن در میان نوجوانان و جوانان غرب رایج شد.

این جوانان در مجالس رقص از این قرص هااستفاده می‌كردند تا اینكه در سال ‪ ۱۹۸۵‬مصرف این قرص غیر قانونی و حمل و داشتن آن نیز جرم اعلام شد.

در تمام كشورهایی كه عضو كنوانسیون سازمان ملل هستند، از جمله ایران مصرف مواد روانگردان جرم است و هرچند كه در قانون مبارزه با مواد مخدر ایران نامی از اكستسی نیامده است ، لیكن مصرف آن غیر قانونی است و دست قانونگذار برای برخورد باز است.

خانم رامشت در مورد "اكس" و عوارض آن نیز مطالبی عنوان كرد و گفت:
اكس ماده‌ای توهم زا و محرك است و به صورت پودر نیز موجوداست.

وی گفت : تولیدكنندگان این قرص‌ها كه عمدتا در اروپای غربی و جنوب آسیای شرقی هستند، این قرص‌ها را در بیش از صد نوع ، صد رنگ و با اسامی فریبنده در اختیار جوانان و نوجوانان قرار می‌دهند تا بدین ترتیب آنان را برای مصرف این مواد تشویق و ترغیب كنند.

روانشناس مركز مشاوره دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در تشریح اثرات و تبعات اكس متذكر شد: قرص‌های شادی آور در كمتر از یك ساعت خلق فرد را بالا برده و احساس لذت بخش و شادی آوری در او ایجاد می‌كند.

مصرف‌كننده در تخمین فاصله‌هادچارمشكل شده،دچارتوهم در شنوایی، بینایی و لامسه می‌شود، اعتماد به نفس به طور موقت افزایش می‌یابد و شخص را نسبت به آینده به طور فزاینده امیدوار می‌نماید و شخص خود رادر دنیایی می‌بیند كه همه آرزوهای او دست یافتنی هستند.

وی افزود: اكس ، حس صمیمیت را در فرد افزایش می‌دهد و احساس می‌نماید كه با هر كسی می‌تواند ارتباط برقرار كند.

استفاده‌كنندگان از این قرص‌ها دچار حالات شیرین و بد می‌شوند. عده‌ای می گویند كه در آن چند ساعت سرخوشی، صدای موسیقی می‌شنوند و یا رنگهای زیبا و خاصی را می‌توانند ببینند.

این حالات به شخصیت هر كسی بستگی دارد. جوانانی كه اقدام به مصرف این قرص‌ها می‌كنند به دلیل اینكه دچار توهماتی دربینایی، شنوایی و دیگر حواس می شوند، بدون اینكه متوجه خطرات آن بشوند، دست به كارهایی می‌زنند مانند پریدن از بلندی ، بیرون پریدن از ماشین در حال حركت و ...

باتوجه به اینكه قرصهای شادی آور، انرژی را بشدت افزایش می‌دهد، می- تواند حالت‌های پرخاشگری و توهم را در تداوم مصرف افزایش دهد و موجبات صدمه زدن به دیگران را فراهم آورد، از این رو كنترل فرد مصرف‌كننده در این شرایط بسیار دارای اهمیت می‌باشد.

افراد مصرف‌كننده از قرص‌های شادی آور اكس بعداز اینكه تاثیر حاد اكس را بعداز سه تا شش ساعت از دست می‌دهند،كاملا حالات خود را به یاد می‌آورند و در بعضی از موارد فرد از اینكه تعادل روانی خود را از دست داده و دست به كارهایی زده است كه در شرایط عادی به هیچ وجه انجام نمی‌داده و بشدت دچار گناه ، پشیمانی ، افسردگی و نهایتا تفكرات خود تخریبی همچون خودكشی و یا گرایش مجدد به مصرف خواهند شد كه در صورت استفاده مكرر از این قرص پس از مدت كوتاهی به طرز دردناكی جان می‌سپارند.

خانم رامشت می‌گوید: قرص اكستازی به عنوان محرك،درجه‌حرارت بدن ، فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر از آنجا كه این قرص تنها نیز مصرف نمی‌شود و معمولا در پارتی‌ها همراه‌بامشروبات الكلی مورد استفاده قرارمی گیرند، این مساله باعث كم آبی شدید بدن می‌شود و در اثر ایست قلبی و عروقی جان می‌دهد.

مصرف این قرص‌ها به كبد و كلیه آسیب می‌رساند و فشارخون را بالا می‌برد و در یكی از حمله‌های فشار خون كه معمولا از عوارض اجتناب ناپذیر مصرف اكس می باشد، خون ریزی مغزی ایجاد خواهد شد.

مصرف طولانی مدت و زیاد اكستازی منجر به اختلال درك و تفكر بدبینی گزند و آسیب ، توهمات شنوایی و بینایی و در نهایت نوعی جنون پارانوئیدی (شبیه اسكیزو فرنی ) و بروز علایم سیستم عصبی چون بی‌حسی و پرش عضلانی در فرد می شود كه در مصرف كوتاه مدت این حالات ممكن است یك تا دو هفته طول بكشد.

روانشناس مركز مشاوره دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در مورد ترك اكستازی معتقد است : این ماده بسیار خطرناك و اعتیاد آور است به این معنا كه فرد تمایل به استفاده مجدد برای رسیدن به حالات دلخواه پس از مصرف را پیدا می‌كند.

یعنی از آنجا كه‌ترك این مواد شخص را افسرده ، بی‌حال و بی‌انرژی می- كند، امكان مصرف مجدد آن زیاد است.

وی ابراز عقیده كرد: درچنین شرایط به سرعت دوز مورد نیاز افزایش پیدا می كند و شخص بعد از عادت به اكس برای كنار گذاشتن آن دچار علایم اضطراب و علایم ترك می‌شود.

البته علایم ترك اكس از علایم ترك هروئین و تریاك سبك تر است و توصیه می شود كه در صورتی كه شخص ناآگاهانه‌اقدام به‌مصرف نموده‌است آن را بلافاصله كنار بگذارند.

دراین حالت علایم ترك ضعیف خواهد بود و باداروهای ضد اضطراب می‌توان اكس را ترك نمود. البته می‌باید توجه كرد كه با تكرار مصرف اكس ، به علت وابستگی شدید روانی كه این قرص ایجاد می‌نماید، شخص مصرف‌كننده بشدت در معرض خطر بوده و ترك آن دشوارتر خواهد شد و ناخالصی‌هایی كه در بعضی از این قرص‌ها وجود دارد باعث می‌شود كه عوارض منفی آن تشدید شده و از آنجا كه مصرف این مواد مستقیما روی بافت‌های مغز آسیب می‌رساند درنتیجه هرگونه ناخالصی مستقیما باعث صدمات مغزی از جمله تورم ، مرگ مغزی، انواع سرطان های تنفسی ، پوستی و ...می شود.

خانم رامشت در بخشی از اظهارات خود پیرامون قرص شادی آور اكستازی ، به عوارض ظاهری هشداردهنده این نوع قرص‌ها اشاره كرد و اظهارداشت: جوان بطور ناگهانی به سمت انرژی زیاد می‌رود، تغییر خلق می‌دهد، پرحرفی می‌كند، آواز می‌خواند، می‌رقصد، جوك می‌گوید، كم می‌خوابد ، چشمهایش از حدقه بیرون می‌زند، عرق می‌كند و دچار لرزش می‌شود كه‌در این شرایط می‌باید این افراد از سوی اطرافیان خصوصا والدین مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

وی، تغییر ناگهانی در افكار، احساس ، كلام و حتی اشتها و خواب جوانان ناشی از مصرف قرص‌های شادی آور را به عنوان زنگ خطر جدی قلمداد كرد و افزود: باتوجه به اینكه آمفتامین بسرعت از بدن دفع می‌شود، تشخیص اعتیاد به آن تنها از روی مشخصات ظاهری ممكن است و شیوه تشخیصی دیگری در ایران برای آن وجود ندارد.

خانم رامشت، نقش والدین در روابط خانوادگی و ارتباط آنان با فرزندان در جلوگیری از گرایش جوانان به مصرف اكس و دیگر داروهای شادی آور را مهم خواند و گفت: تحقیقات نشان داده است كه در خانواده‌هایی كه مشكلات ارتباطی وجود داشته و جوان با والدین خود دچار مشكل می‌باشد، گرایش فرزند به سوی مصرف اكس افزایش یافته است.

وی افزود: رها كردن فرزندان به‌حساب اینكه‌بافرزندان خوددوست می‌باشند، خود یكی از عواملی است كه جوان را بسوی تجربیات غیر متعارف سوق می‌دهد، در حالی كه دوست شدن به معنای عدم نظارت نمی‌باشد بلكه‌به‌معنای شناخت جوان است.

خانم رامشت خاطر نشان كرد: برعكس تصور والدین، نوجوان بدنبال دوست و همسال نمی‌گردد،بلكه در حقیقت او دنبال پدر و مادر واقعی‌اش كه او را بطور كامل درك كنند، در قالب دوست اصلی می‌گردد.

وی افزود:تحكیم‌روابط خانوادگی و حمایت‌های منطقی و اصولی والدین توام با درك شرایط و نیازهای دوران نوجوانی وجوانی یكی‌ازعوامل موثر در پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد و گرایش به مصرف مواد است.

این روانشناس با توضیح اینكه بیش از ‪ ۹۰‬درصد مواردمصرف قرص‌های شادی- آور و دیگر مخدرها در كنار دوستان، در میهمانیها و پارتی‌های دوستانه و یا بنابه توصیه دوستان انجام می‌شود،به نقش دوستان در گرایش افراد به مصرف انواع قرص‌های شادی آور و مخدرهااشاره كرد وگفت: گرایش به همسالان در سنین نوجوانی و جوانی به شدت افزایش می‌یابد.

وی افزود: در این مرحله از رشد مورد تایید دیگران خصوصا گروه همسن قرار گرفتن بسیار دارای اهمیت می‌باشد.

خانم رامشت گفت:معمولااولین قدم برای مصرف توسط شخص و توام با نگرانی، دلهره و احساس گناه است و تایید و تشویق دوستان قبح قضیه را كاهش داده و شخص را وادار به مصرف می‌كند.

تعمیم دادن و فرافكنی ازجمله‌مكانیزم‌های دفاعی است كه در مساله انتقال سوء‌مصرف مواد نقش عمده‌ای را ایفا می‌نماید . معمولا یك شخص مصرف‌كننده به رغم شادی لحظه‌ای كه به دست آورده است، لیكن به دلیل عوارض ناگوار پس از خاتمه اثر مصرف ، تمایل دارد كه دیگران را شریك محفل خود نموده تا بدین ترتیب از بار احساس گناه و پشیمانی خود بكاهد در نتیجه مترصد جذب دوستان و اطرافیان خود برای مصرف آكستازی می‌باشد.

خانم رامشت ، برای پیشگیری از عوارض سوء ناشی از مصرف مواد مضر مانند اكستازی،با تاكید بر توجه به جوانان، توصیه كرد تا علاوه بر تامین نیازهای جوانان، نسبت به پرنمودن اوقات فراغت و آموزش علمی جوانان نیز باید اقدام كرد.

وی در زمینه پیشگیری مصرف مواد شادی آور، با بیان اینكه شخصیت محكم، بسیار كمتردرمعرض وسوسه‌های نامعقول دیگران قرار می‌گیرد، به جوانان توصیه كرد تا ضمن داشتن رفتارقاطعانه،نسبت به‌پرورش جراتمندی درخوداقدام نمایند.

وی همچنین افزایش اطلاعات علمی در زمینه تبعات سوء مصرف مواد و انواع مواد مخدر را از دیگر عوامل مهم پیشگیری از مصرف این نوع مواد برشمرد و گفت: جوانان به هر میزان كه از معلومات علمی كافی در این زمینه برخوردار باشند، مسلما به صورت آگاهانه تر عمل خواهند كرد و كمتر موردسوء استفاده بی خردان قرار خواهند گرفت.

تقویت مهارت‌های زندگی در زمینه كنترل خشم، استرس، گسترش ارتباط موثر، تقویت بنیه‌وتوانمندسازی، تنظیم برنامه روزانه برای تفریح، سرگرمی و تفنن، را از دیگر راهكارهای پیشگیری از مصرف مواد مختلف مخدر نام برد.

وی همچنین از جوانان خواست تا احساسات خود را جدی بیگرند و با توسل به راهكارهای غیرمعقول مانند گرایش به سوء مصرف مواد، مترصد سركوبی آنان نباشند.

خانم رامشت در توصیه‌های خود برای پیشگیری از مصرف سوء مواد مخدر و قرص‌های شادی آور، دقت در انتخاب دوستان خوب و تحكیم روابط با والدین را موثر و مفید دانست.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : REZA deylami
نظرات ()
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:22 ب.ظ
Hey very nice blog!
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:34 ب.ظ
Tremendous issues here. I am very glad to see your post.
Thanks so much and I'm having a look ahead to
contact you. Will you please drop me a mail?
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about زندگی. Regards
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:18 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this article is amazing, great written and include almost all vital infos.
I'd like to look extra posts like this .
یکشنبه 11 تیر 1396 02:38 ب.ظ
These are genuinely wonderful ideas in regarding blogging.
You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 10:00 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
same nearly a lot often inside case you shield this increase.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر