تبلیغات
مهربان و شجاع - ال.اس.دی
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : REZA deylami
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهربان و شجاع
....
ال.اس.دی شناخته شده‌ترین و قوی‌ترین ماده توهم زاست كه از یك قارچ انگلی به‌دست می‌آید و مصرف آن مخصوصا درمیان هنرمندان بسیار رایج است.
مدتی پس از اینكه گروه پینك فلوید توسط سید بارت، واترز، رایت و میسیون تشكیل شد، سید بارت به علت‌ ‌مصرف ال.‌اس‌.دی نتوانست فشار كاری گروه را تحمل كند و مجبور شد پینك فلوید را ترك كند. دیوید‌ ‌گیلمور نوازنده گیتار جای او را گرفت و گروه پینك فلوید تبدیل به یكی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین گروه‌های موسیقی جهان شد اما نام سید بارت فراموش شد. ال.‌اس.‌دی قبل از آنكه یك ماده مخدر باشد به عنوان یك ماده توهم‌زای فوق‌العاده خطرناك، تمام افرادی را كه به دامش می‌افتند به سرنوشتی مرگبار دچار می‌كند. لیسرژیك اسید دی اتیل آمید یا ال.اس.دی )lsd(، شناخته شده‌ترین و قوی ترین ماده توهم زاست.این ماده در ابتدا از <ارگوت> به دست آمد. ارگوت، قارچی انگلی است كه بر روی چاودار و سایر غلات می روید و البته به طور مصنوعی نیز قابل تولید است. ال.اس.دی اولین بار در سال 1938 توسط شیمی‌‌دان سوئیسی بنام دكتر‌ آلبرت هافمن در یك شركت دارویی ساخته شد اما خواص آن در سال 1943 زمانی كه به‌صورت اتفاقی دكتر‌ هافمن آن را مصرف كرد، مشخص شد. این ماده در دهه 1960 شهرت خاصی پیدا كرد یعنی زمانی كه توانایی دارو در انبساط ذهنی به وسیله دانشمندی از هاروارد به نام تیموتی لوی و رمان نویس معروف <كن كیی> مورد تاكید قرار گرفت. مصرف ال.اس.دی در سال های 1960 و 1970 به اوج خود رسید و این امر رابطه تنگاتنگی با رواج هیپی‌گری در آن دوره داشت. هرچند به مرور زمان از استعمال آن توسط مردم كاسته شد اما در دهه 1990 مجدداً در میان دبیرستانی‌ها و دانشجویان شهرت پیدا كرد و به عنوان ابزار جنبش <ضد فرهنگ در غرب> مورد استفاده قرار گرفت.
تمبرهای ال.‌اس.‌دی ال.اس.دی خالص، یك پودر بلوری سفید است كه در آب حل می‌شود و بدون بو و اندكی تلخ مزه است. مقدار موثر داروی خالص، كمتر از حدی است كه قابل رویت باشد 20( تا 80 میكروگرم) ال.اس.دی در اشكال مختلف مثل قرص‌های بسیار كوچك (نقره‌ای- خاكستری)، كپسول، پودر و مایع بدون رنگ و بو وجود دارد. یكی دیگر از اشكال رایج ال.اس.دی كاغذهای مربع شكل آغشته به ال.اس.دی محلول در الكل است (به شكل تمبر)، كه در ابعاد كوچك 6-7( میلی‌متر) و با تصاویر جالب شخصیت‌های كارتونی، كبوتر و‌غیره‌ ارائه می‌شود. نام‌های خیابانی این ماده <اسید> ، <تریپ> ، <تابس> و <بلوتر> است.
قندهای خطرناك قرص یا پودر را روی حبه‌ای قند می‌گذارند و پس از اضافه كردن چند قطره آب‌آن راحل كرده و می‌خورند. كاغذهای آغشته به ال.اس.دی (در فرم تمبر) را هم در دهان یا نقاطی از بدن كه با چاقو‌برش می‌دهند، قرار می‌دهند.
داروهای تاریخ گذشته در ابتدا و در دهه 1950 این دارو با نام <دلگسید> توسط برخی روانپزشكان برای درمان احساسات سركوب شده مورد استفاده قرار ‌گرفت. بررسی‌های اولیه برای جست و جوی كاربردهای بالقوه دارو، بر افزایش آگاهی نسبت به انواع خاصی از بیماری‌های ذهنی متمركز بود. ال.اس.دی موضوع پژوهش‌های متعددی در سال های 1950 و اوایل 1960 بوده است. در این پژوهش‌ها نقش درمانی اثر توهم زایی دارو در درمان الكلیسم مزمن و بیماری ذهنی و كمك به بیماران رو به مرگ در پذیرش آنچه پیش رو دارند، مورد بررسی قرار گرفت. سازمان سیا نیز به‌صورت مخفیانه آزمایش‌های خود را بر روی انسان جهت بازپرسی از متهمان انجام داد. در سال 1966 استفاده از این ماده در آمریكا بدلیل پیامدهای بهداشتی و درمانی آن ممنوع اعلام شد. در حال حاضر این ماده هیچگونه استفاده پزشكی ندارد.
سفرهای خوب و بد اثرات ال.اس.دی بعد از 40 تا 45 دقیقه به تدریج شدت می‌یابد و تا حدود 4 تا 5 ساعت بعد به حداكثر می‌رسد و بعد مجددا كم می‌شود ولی حدوداً 12 ساعت باقی می‌ماند. آثار ال.اس.دی بسته به شرایط خلقی مصرف كننده و شرایطی كه در آن ماده مصرف می‌شود، متفاوت خواهد بود. افزایش ضربان قلب و فشار خون و درجه حرارت بدن، گشادشدن مردمك‌ها و لرزش دست‌ها آثار جسمانی مصرف این ماده هستند. تغییرات رفتاری به صورت اضطراب، هول، ترس از دیوانگی، افسردگی، سوءظن، اختلال در قضاوت، رفتارهای خودآزارانه حتی خودكشی، اختلال ادراك (عمدتا در زمینه بینایی)، درهم آمیزی حس‌ها (دیدن صداها و شنیدن رنگ‌ها ) و اختلال تعادل از جمله آثار روانی ال.اس.دی محسوب می‌شوند. تجربه مصرف ال.اس.دی كه از آن به <سفر> یاد می شود، بسیار متنوع و غیرقابل پیش بینی است. از حالت <سرخوشی> یا <سفر خوب> تا اضطراب و حملات ترس یا <سفر بد> متفاوت است. به دنبال مصرف طولانی مدت، امكان تجربه علایم ادراكی ناشی از مصرف حتی بدون مصرف ال.اس.دی وجود دارد كه به آن فلش‌بك می‌گویند. همچنین خطر بروز جنون و كاهش تمركز نیز وجود دارد.
توهم رنگی مصرف ال.اس.دی سبب می شود فرد تصاویر زنده و روشنی را مشاهده كند. رنگ‌ها شدیدتر شده و هاله و رنگین‌كمان در اطراف اشیا ظاهر می‌شود و اشكال به حالت سیال درآیند. ممكن است اشكال هندسی با رنگ‌های درخشان دیده شوند كه دائم در حال تغییرند و این امر در زمان باز یا بسته بودن چشم ها اتفاق می‌افتد. از این تصاویر غیرطبیعی و عجیب و غریب به <توهمات كاذب> یاد می شود چرا كه فرد از غیرواقعی بودن آنها آگاه است و می‌داند كه این امر ناشی از مصرف داروست. <توهم حقیقی> با ال.اس.دی شایع نیست، یعنی توهمی كه سبب می‌شود فرد اشكال عجیبی را كه می‌بیند، واقعی بپندارد. ال.اس.دی بر حواس، خلق، افكار و چگونگی ادراك از خود و جهان اطراف تاثیر می‌گذارد. دارو می‌تواند طیف گسترده‌ای از حالات ذهنی، از احساس لذت، سرگردانی و افزایش حساسیت گرفته تا حملات اضطرابی، گیجی و اضطراب را در فرد ایجاد كند. افكار ممكن است عمیق و واضح باشند و یا بدون منطق بوده و از یكدیگر پیشی بگیرند. حس زمان، مسافت و تصور فرد از بدن خویش می‌تواند به شكلی غیرطبیعی درآید. ممكن است مرزهای میان خود و دنیای خارج از میان بروند. برخی افراد ادغام حواس مانند دیدن موسیقی یا شنیدن رنگ‌ها را گزارش می‌كنند.
احساسات خیانتكار برخی از افرادی كه ال.اس.دی مصرف می‌كنند، احساس می‌كنند كنترل اوضاع را از دست داده‌اند. آنها ممكن است احساس كنند هویت خود را از دست می دهند یا در حال متلاشی شدن و رسیدن به هیچ هستند. این واكنش می‌تواند حالتی از حملات اضطرابی را به دنبال داشته باشد. در این صورت ممكن است فرد سعی كند از موقعیت بگریزد و یا بدگمان و هراسان شده و به اطرافیانش حمله كند. ال.اس.دی قدرت قضاوت فرد را مختل می كند كه این امر می تواند به رفتار غیرمنطقی و گاه خطرناك بینجامد. ال.اس.دی در فرد این احساس را ایجاد می كند كه قادر به پرواز كردن و یا قدم زدن در وسط خیابان و گذشتن از میان اتومبیل‌هاست و این امر به بروز تصادفات و مرگ منجر شده است. در برخی افراد، ال.اس.دی می‌تواند روان پریشی زمینه ای را بیدار كند و یا اضطراب و افسردگی را درآنها شدت بخشد. از آنجایی كه ال.اس.دی به صورت غیرقانونی تولید می‌شود، درجه خلوص و قدرت آن متفاوت است. ممكن است در زمان ساخت این دارو، داروی دیگری چون Pcp به جای آن به كار رود و یا افزودنی‌هایی مثل <استریكنین> به آن اضافه شوند. از آنجایی كه ال.اس.دی، ادراك فرد را عمیقاً مختل می كند، رانندگی در زمانی كه فرد تحت تاثیر داروست، بسیار خطرناك است.
اعتیاد یا تحمل افرادی كه به طور منظم ال.اس.دی مصرف می‌كنند، با قطع دارو، علایم فیزیكی ترك را تجربه نمی‌كنند. اما مصرف منظم ال.اس.دی نسبت به اثرات دارو تحمل ایجاد می كند. این بدان معناست كه اگر دارو به طور مرتب به مدت چندین روز مصرف شود، دیگر همان اثر قبلی را نخواهد داشت و باید میزان مصرف را بیشتر كرد. چند روز پس از قطع دارو، اثرات آن با مصرف مجدد، باز می‌گردد. گرچه ال.اس.دی، اعتیاد جسمانی ایجاد نمی كند، اما می تواند به لحاظ روانی اعتیادآور باشد. افرادی كه ال.اس.دی را به طور مرتب مصرف می‌كنند، احساس می‌كنند ناگزیر از دریافت آن هستند، این دارو اهمیت بیش از اندازه‌ای در زندگی‌شان می‌یابد و سبك زندگی و عواطف آنها را با مشكلات جدی روبه رو می‌كند.
فرار از ال.اس.دی مواد توهم زا وابستگی جسمی ایجاد نمی‌كنند و باید بلافاصله قطع شوند. بسیاری از مصرف كنندگان عوارض روانی را تجربه خواهند كرد كه نیاز به مراقبت‌های روانپزشكی خواهند داشت. در خصوص فلا‌ش‌بك باید به مصرف كننده اطمینان داد كه به دنبال قطع مصرف، این عارضه از بین خواهد رفت. در زمانی كه علایم بد روانی بروز می‌كند و مصرف كننده بسیار ترسیده است، باید در محیطی با حداقل تحریكات صوتی و بینایی قرار بگیرد و برای چندین ساعت تحت حمایت و مراقبت دائم باشد. در صورت بروز جنون، مراقبت‌های جدی روانپزشكی ضروری است. درمان‌های رفتاری به كاهش مصرف كمك خواهند كرد.
هشت نكته درباره ال.اس.دی ‌‌ال.اس.دی تا 24 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است. مصرف حشیش، كوكائین و داروهای سرماخوردگی آثار و عوارض روانی مصرف ال.اس.دی را تشدید می‌كند. در محیط تاریك علایم مصرف ال.اس.دی تشدید می‌شود. علایم ناشی از مصرف ال.اس.دی به‌صورت فلا‌ش بك معمولا تا 5 سال رفع می‌شود. اما گاه به طور دائم باقی می‌ماند. عوارض ناشی از مصرف بر روی نوار مغزی قابل پیگیری است. برخی افراد پس از پایان سفر احساس وارفتگی و خستگی می كنند كه این وضع برای 12 تا 24 ساعت پس از پایان یافتن سفر طول می كشد. پس از مصرف ال.اس.دی ممكن است فرد دچار روان پریشی شود. افسردگی، جنـون، تشـنـج، خودكشی و مرگ از عواقب وخیم مصرف ال.اس.دی است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : REZA deylami
نظرات ()
دوشنبه 30 مرداد 1396 04:00 ب.ظ
Great article! We will be linking to this particularly
great content on our website. Keep up the good writing.
دوشنبه 23 مرداد 1396 02:48 ب.ظ
I savour, lead to I found just what I was looking for.
You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
nice day. Bye
سه شنبه 13 تیر 1396 09:54 ب.ظ
Since the admin of this web site is working, no
doubt very quickly it will be renowned, due
to its feature contents.
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:36 ق.ظ
Good day! I know this is kind of off topic but
I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?

Thanks a lot!
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 02:24 ق.ظ
Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you been blogging for?
you make running a blog glance easy. The entire look of
your web site is wonderful, as smartly as the content material!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر